Kiedy należy wyrobić książeczkę saniepidowską?

Książeczka sanepidowska to bardzo ważny dokument wymagany przez wiele instytucji i przedsiębiorstw zatrudniających pracowników. Jest ona niezbędna w branży takiej jak gastronomia, edukacja oraz dziedzinach, w  których istnieje bezpośredni kontakt z dużą ilością ludzi i dzieci. Kiedy zatem należy wyrobić książeczkę sanepidowską? Jak pozyskać dokument potwierdzający stan zdrowia na potrzeby sanitarno – epidemiologiczne? Co należy wiedzieć o dokumencie i jego wyrabianiu?

Skąd pozyskać książeczkę i ile to kosztuje?

Aby móc wykonać odpowiednie badania, jak również udokumentować jego wyniki należy zaopatrzyć się w odpowiednią książeczkę. Cena badań i książeczki zależna jest od wielu czynników. Wielu przyszłych lub stałych pracodawców koszty wykonania badań „bierze na siebie”, a pracownik dostaje odpowiednie skierowanie do specjalistycznej przychodni – stacji sanepidarno – epidemiologicznej.

Jak wygląda proces badań i wszelkich formalności?

Po otrzymaniu skierowania, należy udać się do najbliższego oddziału sanitarno – epidemiologicznego. Tam po złożeniu dokumentu, każdy badany otrzyma pojemniczki, w których należy zgromadzić materiał do badania. W kolejnych dniach należy oddać 3 krotnie próbkę kału, który zostanie przebadany pod kątem pasożytów, chorób zakaźnych czy zakażenia bakteriami takimi jak: Salmonella, Shigella, prątki gruźlicy, pałeczki duru brzusznego, itp.

Oddane próbki podlegają różnym, specjalistycznym analizom, które wykluczają rozwój poszczególnych bakterii czy chorób. Po wykonaniu odpowiednich badań, należy udać się do lekarza medycyny pracy, który wystawi stosowane zaświadczenie mówiące o zdolności do pracy pod względem sanitarno – epidemiologicznym.

Kiedy należy wyrobić książeczkę sanepidowską?

Książeczka zdrowia na potrzeby sanepidarno – epidemiologiczne to dokument, który należy wyrobić w momencie podjęcia pracy, ze szczególnymi wymaganiami. Do zawodów, które wymagają posiadania tego dokumentu zalicza się:

  • handel,
  • gastronomia,
  • magazyn z artykułami spożywczymi,
  • pracownik zakładu produkcyjnego,
  • pracownik szpitala i innych palcówek medycznych,
  • nauczyciele i wychowawcy, wiele innych.

Książeczka sanepidowska to dokument, który należy wyrobić przed podjęciem pracy w danym zawodzie. Można wyrobić ja również dla własnych potrzeb lub podejmując się pracy sezonowej. Zaświadczenie to można wyrobić od 16 roku życia, a dokument ten może być bardzo przydatne w dalszym życiu zawodowym.

Poprzedni artykułKsiążeczka sanepidowska – czym jest i kiedy jest potrzebna?
Następny artykułJak założyć własną firmę? Działalność gospodarcza krok po kroku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj