Niedziele handlowe – kalendarz niedziel wolnych od handlu i najważniejsze informacje

Od 2018 roku w Polsce stopniowo wprowadzane są ograniczenia dotyczące działalności handlowej świadczonej w niedziele. Obostrzenia te obejmują różnego rodzaju sklepy, targowiska, stoiska, domy towarowe i pozostałe tego typu placówki, jeśli praca świadczona miałaby być przez pracowników lub osoby zatrudnione w innej formie, dla przykładu na podstawie umowy zlecenia. Natomiast jeśli za ladą stanąć miałby właściciel punktu, wówczas handel w niedziele objętą zakazem jest dozwolony.

Najważniejsze informacje dotyczące niedziel handlowych

Z roku na rok zakaz handlu w niedziele się pogłębia. Od marca 2018 roku przez 10 miesięcy zakupy można było robić w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca i dodatkowo przed najważniejszymi świętami obchodzonymi w Polsce, czyli Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. W kolejnym roku liczba niedziel handlowych jeszcze bardziej zmalała. Prowadzenie działalności handlowej dozwolone było tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca i podobnie jak wcześniej wyjątki przewidziano w okresie poprzedzającym kluczowe święta. Rok 2020 oznacza kolejne ograniczenia.

Wykonywanie czynności związanych z handlem dopuszczone jest tylko w trakcie siedmiu niedziel bieżącego roku. Większość sklepów, punktów w galeriach i centrach handlowych jest zatem nieczynna niemal w każdą niedzielę. Nie funkcjonują również markety, supermarkety, ale pewne rodzaje działalności nie są dotknięte restrykcjami.

Działalność nieobjęta ograniczeniem handlu w niedziele

Bez przeszkód działać mogą między innymi stacje paliw, apteki, zakłady świadczące usługi lecznicze skierowane dla zwierząt, punkty prowadzące sprzedaż kwiatów, pamiątek, dewocjonaliów, placówki pocztowe czy piekarnie i cukiernie. Również obiekty gastronomiczne i te o charakterze turystycznym mogą przyjmować gości. Co więcej, zakaz nie obejmuje sprzedaży za pośrednictwem Internetu, sprzedaży w punktach mieszczących się na dworcach kolejowych i na terenie portów lotniczych.

Kalendarz niedziel handlowych w 2020 roku

W 2020 roku działalność handlową bez ograniczeń prowadzić będzie można tylko w trakcie siedmiu niedziel. Pozostałych niedziel zakaz handlu dotyczy.

Spis niedziel handlowych w 2020 roku:

  • 26. styczeń
  • 5. kwiecień
  • 26. kwiecień
  • 28. czerwiec
  • 30. sierpień
  • 13. grudzień
  • 20. grudzień

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here