Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

Najważniejsze wytyczne dotyczące umowy kupna-sprzedaży samochodu – na czym polega taka umowa?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu jest to taki rodzaj umowy, który polega na przeniesieniu własności pojazdu na osobę, która ten pojazd nabywa. Aktu przeniesienia dokonuje sprzedający, który także zobowiązuje się do wydania pojazdu osobie, która go kupuje. Osoba kupująca dany pojazd zobowiązuje się do uiszczenia określonej (przez sprzedającego) w treści umowy wpłaty.

Do najważniejszych zasad tworzenia umowy kupna-sprzedaży samochodu należy bez wątpienia określenie stron umowy (chodzi tu o ich identyfikację, aby umowa była ważna). Stronami takiej umowy mogą być albo osoby fizyczne, albo osoby prywatne (np. przedsiębiorstwa).

Najlepszym i najbardziej zabezpieczającym obie strony zawierające umowę rodzajem umowy będzie forma „na papierze”. Ustna umowa kupna-sprzedaży samochodu również będzie ważna (w Kodeksie Cywilnym nie mamy żadnych konkretnych wytycznych na temat sposobu zawierania takiej umowy), jednak korzystniej dokonać takiego przeniesienia własności pojazdu na piśmie.

Z jakich elementów powinna składać się umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna zawierać takie informacje, jak: data zawarcia umowy (która wpływa na termin rejestracji samochodu) oraz miejsce jej podpisania. Jak już zostało wspomniane powyżej, kolejnym elementem, którego nie może zabraknąć w treści umowy jest określenie stron zawierających umowę, czyli podanie kto jest sprzedającym, a kto kupuje pojazd. Bardzo ważną składową umowy kupna-sprzedaży samochodu stanowi również konkretny opis pojazdu. Należy więc podać takie informacje, jak: stan techniczny samochodu, jego parametry, charakterystykę (marka, rodzaj silnika, itp.), dokładną cenę, za którą osoba kupująca zobowiązuje się nabyć pojazd oraz oświadczenie, iż kupujący zna dobrze stan techniczny samochodu i został powiadomiony o ewentualnych wadach, uszkodzeniach, itd. (ma to na celu zabezpieczenie sprzedającego). Nie można także zapomnieć o określeniu w treści umowy terminu przekazania samochodu będącego przedmiotem transakcji kupującemu przez sprzedającego oraz o podpisach obu stron zawierających umowę kupna-sprzedaży samochodu.

Poprzedni artykułDlaczego warto założyć firmowy profil na FaceBook?
Następny artykułNiedziele handlowe – kalendarz niedziel wolnych od handlu i najważniejsze informacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj