Kim jest broker kredytowy?

broker kredytowy

Poszukiwanie wymarzonego domu czy mieszkania powinno zacząć się od… sprawdzenia ofert kredytowych. W końcu każdy bank posiada własną ofertę, która może bardzo różnić się od propozycji innych podmiotów finansowych. Jednak samodzielne przedarcie się przez gąszcz ofert kredytowych może okazać się zadaniem trudnym, o ile nie niemożliwym do zrealizowania.

Jak sprawdzić oferty wszystkich banków?

Każdy bank posiada własną ofertę jeśli chodzi o kredyt hipoteczny. Różnią się one nie tylko wartością oprocentowania, ale również wieloma innymi parametrami, w tym m.in. opłatami za wycenę lokalu. Każdy z banków ma odmienne podejście do tego typu tematów: niektóre oczekują od klientów spłaty poniesionych kosztów z góry, inne – doliczają je do kosztów kredytu, a jeszcze inne – wliczają w koszty własne. Warto jednak pamiętać, że poszczególne parametry kredytu trzeba niejako kalkulować. Co to oznacza? Że nawet jeśli bank teoretycznie oferuje dobre oprocentowanie – może jednocześnie wymagać wysokiej wpłaty własnej. Nawet jeśli oprocentowanie wydaje się być niekorzystne – bank nie nalicza dodatkowych opłat związanych z procesem kredytowym.

Wiele z tych kwestii przekracza wiedzę osób, które chcą zakupić lokal mieszkalny w kredycie hipotecznym, jednak na co dzień nie są związane z sektorem bankowym. Tymczasem o ile podjęcie nie do końca korzystnej decyzji w przypadku niewielkiego kredytu gotówkowego może oznaczać w najgorszym wypadku stratę relatywnie niewysokiej kwoty – w przypadku kredytu hipotecznego utracone pieniądze mogą być zdecydowanie większe.

Kim jest broker kredytowy?

Kwestie opisane w powyższym akapicie nie oznaczają jednak, że trzeba po prostu zrezygnować z brania kredytu hipotecznego. Istnieją takie podmioty jak brokerzy kredytowi, który pomogą nie tylko wybrać odpowiednią, dopasowaną do potrzeb i możliwości ofertę, ale również załatwią wszelkie niezbędne formalności.

Broker kredytowy to osoba, która zajmuje się kompleksową obsługą transakcji kredytowych: od wyboru najlepszej oferty, poprzez załatwianie wszystkich formalności kredytowych. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby skorzystać z kredytu, jednak nie do końca wiedzą, na co zwrócić uwagę, a także – które banki w ogóle udzielą im takiego kredytu przy posiadanej przez daną osobę fizyczną zdolności kredytowej.

Czym zajmuje się broker kredytowy?

W najprostszych słowach, broker kredytowy jest swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy kredytodawcą a kredytobiorcą. Współpracuje on z wieloma bankami i pomaga kredytobiorcom w wyborze najlepszego dla nich rozwiązania jeśli chodzi o pozyskanie środków pod zakup domu czy mieszkania.

Jest to obsługa kompleksowa, obejmująca m.in. wyliczenie zdolności kredytowej, ale również porównanie dostępnych na rynku ofert i wskazanie klientowi najlepszych dla niego rozwiązań. W następnej kolejności, po podjęciu przez kredytobiorcę decyzji w zakresie wyboru odpowiadającej mu oferty bankowej, broker kredytowy w imieniu swojego klienta przeprowadza wszelkie formalności, które mają doprowadzić do uzyskania kredytu. To właśnie broker czuwa nad każdym etapem transakcji, zapewniając jej płynny przebieg i reaguje on na ewentualne braki w dokumentach, uzupełniając je. Dzięki temu cały proces kredytowy przebiega szybko, bez szczególnych utrudnień i przy minimalnym udziale kredytobiorcy.

Kiedy warto zgłosić się do brokera kredytowego?

Wsparcie brokera kredytowego może okazać się nieocenione w przypadku każdego kredytobiorcy. Jest to jednak rozwiązanie, które w szczególności powinny rozważyć osoby nieposiadające żadnej wiedzy z zakresu bankowości i chcące skorzystać z jak najlepszej oferty kredytowej. Wsparcie brokera w szczególności docenią kredytobiorcy, którzy mają niewielkie pojęcie również o kwestiach prawnych. Bardzo często prawidłowe wypełnienie dokumentacji bankowej nie jest prostym zadaniem. Przeprowadzenie tej czynności samodzielnie, bez wsparcia specjalisty, może sprawić że konieczne będzie kilkukrotne nanoszenie poprawek, a to doprowadzi do zdecydowanego wydłużenia procesu kredytowego. Co za tym idzie, ze wsparcia brokera kredytowego powinny skorzystać przede wszystkim osoby, którym zależy, aby proces udzielania kredytu hipotecznego przebiegał szybko i bez problemów. Usługi tego specjalisty są kierowane również do osób, które nie posiadają wystarczającej wiedzy, umożliwiającej im samodzielne podjęcie decyzji w zakresie opłacalności poszczególnych ofert kredytowych przedstawianych przez różne banki.

Poprzedni artykułCo grozi za bezprawne wykorzystanie danych osobowych?
Następny artykułCzy warto wybrać druk offsetowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj