Kredyt hipoteczny – wymagane dokumenty, procedury – najważniejsze informacje

Własne mieszkanie, bądź dom to marzenie tysięcy Polaków. Wiele osób chcących zamieszkać samodzielnie decyduje się na kredyt hipoteczny. W związku z tym postanowiliśmy przedstawić Państwu, jakie dokumenty są wymagane, aby móc starać się o taki kredyt, jak również, na jakie procedury trzeba się przygotować.

Wymagane dokumenty

Nikt z nas nie lubi zbędnej papierologii. Natomiast w przypadku starania się o kredyt hipoteczny kwestia ta jest nieunikniona.

Do dokumentów ogólnych należy zaliczyć podmiotów fizycznych:

– dowód osobisty (należy pamiętać, że inny dokument tożsamości, jak na przykład paszport nie jest akceptowalny)

– wniosek o kredyt hipoteczny danego banku

Do dokumentów, które mają na celu sprawdzenie zdolności kredytowej zalicza się:

– zaświadczenie o zatrudnieniu

– wyciąg z konta bankowego, bądź dokumenty potwierdzające otrzymywanie danej wysokości wynagrodzenia (potwierdzenie dochodów musi być udokumentowane przynajmniej z 3 miesięcy, choć większość banków preferuje okres minimum 6 miesięcy w zależności od rodzaju umowy)

– oświadczenie o aktualnych zobowiązaniach kredytowych, miesięczych kosztów utrzymania, jak również liczby członków gospodarstwa domowego

Natomiast, jeżeli chodzi o podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą, a chcą się starać do kredyt hipoteczny to muszą dostarczyć takie dokumenty, jak:

– dowód osobisty

– dokumenty rejestrowe przedsiębiorstwa

– dokumenty potwierdzające uiszczanie składek ZUS oraz opłacanie zaliczek do Urzędu Skarbowego

– wyciąg z rachunku firmy, bądź faktury

– rachunek zysków i strat za ubiegły rok podatkowy

– ewidencję środków trwałych

Procedury – najważniejsze informacje

Aby zacząć starać się o kredyt hipoteczny należy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny wraz z wymaganymi dokumentami. W pierwszej kolejności bank sprawdza zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Na zdolność kredytową wpływa m.in to czy inne zobowiązania z przeszłości były spłacane terminowo. Kolejną kwestią jest sprawdzenie wymagań formalnych dostarczonych dokumentów. Gdy wszystko zostanie sprawdzone przez bank i zaakcetowane to w następnej kolejności następuje wycena nieruchomości oraz wstępna decyzja kredytowa. Gdy kredytobiorca zgodzi się na warunki umowy oferowane przez bank, to następuje jej podpisanie. Do ostatnich formalności należy zaliczyć sporządzenie aktu notarialnego.

Poprzedni artykułUmowa o pracę – co powinna zawierać? Jak ją rozwiązać?
Następny artykułWypowiedzenie umowy OC/AC – co warto wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj