Programy rolnicze: zdobądź dotację na nowe maszyny!

Czasem zakup maszyn do gospodarstwa jest sprawą niecierpiącą zwłoki. Jeśli jednak możemy wstrzymać się z taką inwestycją, warto to zrobić i zaczekać, aż będziemy mieć szansę na skorzystanie z programów rolniczych. Nie są one aktywne przez cały rok, ale gdy pojawia się taka możliwość, mogą znacząco podeprzeć nasz budżet. Programy unijne i programy rolnicze pomogą nam wyposażyć nasze gospodarstwo w solidne, jakościowe maszyny. O co chodzi z dotacjami unijnymi i z jakich można skorzystać w 2021 roku?

Modernizacja gospodarstw rolnych

Jednym z obecnych w 2021 roku programów rolniczych jest modernizacja gospodarstw rolnych. Umożliwia pozyskanie środków na zakup maszyn do gospodarstwa. Poziom dofinansowania jest w tym wypadku naprawdę imponujący – niezależnie od obszaru, może on wynieść nawet 50 procent poniesionych kosztów kwalifikowanych. Zdarzają się jednak wyjątki, bo kiedy wniosek zostaje złożony wspólnie przez kilku rolników lub przez jednego, ale młodego, dofinansowanie może wynieść nawet do 60 procent.

Ważną informacją jest to, że w przypadku obszaru a-d modernizacji obszarów rolnych, dofinansowanie musi zmieścić się w widełkach od 500 do 900 tysięcy. Wnioski można składać do 19 sierpnia.

Odtwarzanie potencjału produkcji rolnej

W tym programie rolniczym nie możemy wprawdzie dokonać zakupu nowych maszyn, jeśli wszystko jest w porządku ze starymi, ale gdy zdarzy się nieprzewidziany wypadek, można skorzystać z powodzeniem z tej formy pomocy. Program ten zapewnia częściową refundację kosztów kwalifikowanych. Obejmuje to między innymi koszt zakupu nowych maszyn. Wnioski można składać od 11 marca do 31 grudnia.

Inwestycje na obszarach NATURA 2000

Jeżeli posiadamy użytki zielone, nie będziemy mieć problemu z uzyskaniem dofinansowania z tego programu rolniczego. Użytki zielone położone na obszarze NATURA 2000 muszą zostać utrzymane i być użytkowane w gospodarstwie.

Zazwyczaj wysokość dofinansowania wynosi 50 procent kosztów kwalifikowanych. Jeśli jednak do programu zgłosi się młody rolnik, może on liczyć na dofinansowanie rzędu 60 procent. Jeżeli inwestycja nie jest budowlana, można otrzymać maksymalnie 200 tysięcy. W ubiegłym roku wnioski można było składać w grudniu.

Programy rolnicze – czy warto z nich korzystać?

Programy rolnicze, w których można zyskać dofinansowanie na zakup maszyn, są bardzo popularne. Ten fakt chyba najlepiej świadczy o tym, iż warto z nich korzystać. Dopłaty do zakupu maszyn pomagają utrzymać wiele gospodarstw w ryzach. Koszty te są bowiem na tyle wysokie, że bez wsparcia wielu rolnikom trudno byłoby im sprostać.

Dzięki programom rolniczym otrzymanie dofinansowania nie jest zbyt wielkim problemem. Stawia się również na młodych rolników, zapewniając im wsparcie w „budowaniu” własnego gospodarstwa. To z całą pewnością zachęcające, gdy młodzi wiedzą, że nie zostaną pozostawieni sami sobie.

Ważne jest pilnowanie terminów składania wniosków. Zwykle są one podobne co roku, jednak warto trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco, by niczego nie przegapić.

Poprzedni artykułMenadżer Allegro, czyli jak ułatwić sobie życie jako sprzedawca?
Następny artykułCo grozi za bezprawne wykorzystanie danych osobowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj