Wypowiedzenie umowy OC/AC – co warto wiedzieć?

OC, czyli inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, powstało po to, aby dać ochronę, gdy osoba powodująca wypadek będzie zobowiązana do naprawienia szkody. Z kolei AC, należy do ubezpieczeń dobrowolnych, którym można objąć samochód. Gwarantuje ono wypłacenie odszkodowania w sytuacji uszkodzenia samochodu.

Wypowiedzenie umowy OC

Wypowiedzenie tej umowy może zostać w każdym momencie. W większości przypadków umowa wypowiedzenia OC odbywa się podczas zmiany ubezpieczyciela, jak również przy zakupie nowego samochodu, który już jest objęty danym ubezpieczeniem OC. Bowiem należy pamiętać, że osoba nabywająca samochód nie ma obowiązku kontynuowania OC, jeżeli znalazła lepszą dla siebie ofertę. W przypadku zmiany ubezpieczyciela trzeba pamiętać, że nie otrzyma się zwrotu za niewykorzystany okres jego trwania. Aczkolwiek, jeżeli wypowiedzenie umowy OC odbędzie się po sześciu miesiącach od dnia zawarcia umowy, to przez kolejnych sześć miesięcy pojazd w dalszym ciągu będzie podlegał ochronie ubezpieczeniowej. Wypowiedzenie umowy OC następuje w formie pismnej i równolegle z tą sytuacją należy szukać innego ubezpieczyciela.

Wypowiedzenie umowy AC

Na wstępie warto zaznaczyć, iż wypowiedzenie umowy AC i wypowiedzenie umowy OC znacząco się od siebie różnią, jeżeli chodzi o kwestię procedur. Bowiem wypowiedzieć umowę AC podpisuje się na rok i można ją wypowiedzieć wyłącznie na trzydziestu dniach od momentu podpisania umowy, bądź na 7 dni po podpisaniu umowy. Okres trzydziestodniowy dotyczy kierowców (osób fizycznych), natomiast okres siedmiodniowy dotyczy przedsiębiorców. Jest to tak zwany okres ochronny. Oznacza on, że gdy okres ten minie, nie ma możliwości rezygnacji z polisy AC. Należy również pamiętać, iż w sytuacji sprzedaży samochodu wykupiona polisa AC automatycznie ulega wygaśnięciu – inaczej jest w przypadku ubezpieczenia OC, które automatycznie nie wygasa. Aby dokonać wypowiedzenia umowy w pierwszej kolejności należy pokazać ubezpieczycielowi dokument stwierdzający sprzedaż samochodu, jego utraty, bądź wyrejestrowania. Okazanie jednego z tych trzech dokumentów w pełni wystarczy, aby otrzymać zwrot pieniędzy za okres, który nie został wykorzystany. Chyba, że chęć rezygnacji z ubezpieczenia AC nastąpi w terminie 30 lub 7 dni od momentu zawarcia umowy.

Poprzedni artykułKredyt hipoteczny – wymagane dokumenty, procedury – najważniejsze informacje
Następny artykułSzkolenia biznesowe – czy warto?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj