Zwolnienie lekarskie a wynagrodzenie pracownika – co warto wiedzieć?

Zwolnienie lekarskie ma wpływ na wysokość otrzymywanego pod koniec miesiąca wynagrodzenia. Wiele osób zastanawia się jak ustalić wysokość pensji, która przysługuje nam podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Podpowiadamy, przez jaki okres otrzymuje się wynagrodzenie chorobowe i czym różni się ono od zasiłku chorobowego.

Zwolnienie lekarskie a wynagrodzenie

Podczas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą wynagrodzenie przysługuje pracownikowi przez trzydzieści trzy dni w roku kalendarzowym. Okres ten zmniejsza się w przypadku osób, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia – wówczas wynosi jedynie czternaście dni. Poziom wynagrodzenia, który otrzymujemy ze względu na zwolnienie lekarskie zależy jest od powodu tego zwolnienie. W przypadku choroby wynosi ono osiemdziesiąt procent zwyczajowej pensji. Sto proces wynagrodzenia przysługuje natomiast w przypadku kiedy zwolnienie lekarskie jest wynikiem ciąży lub wypadku, który wydarzył się w pracy lub w drodze do pracy. Na pełne wynagrodzenie mogą także liczyć osoby, które otrzymały zwolnienie lekarskie ze względu na fakt, że kandydują one na dawcę tkanek, komórek lub narządów.

Zwolnienie lekarskie a zasiłek chorobowy

Kiedy upłynie okres trzydziestu trzech dni zwolnienia chorobowego (lub czternastu w przypadku osób po pięćdziesiątym roku życia), podczas którego pacjent otrzymuje wynagrodzenie, zostaje my wypłacony zasiłek chorobowy. Wypłaty dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub pracodawca. Jeżeli posiadamy zwolnienie lekarskie możemy otrzymać zasiłek chorobowy w kwocie stanowiącej siedemdziesiąt procent naszych dochodów w momencie kiedy pozostajemy w szpitalu, osiemdziesiąt w przypadku choroby oraz sto procent w przypadku ciąży. Warto wiedzieć, że przysługuje nam także zasiłek opiekuńczy w przypadku kiedy sprawujemy opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny, nad którym stanowimy opiekę.

Jak widać polskie prawo chroni osoby posiadające podpisaną umowę o pracę. W sytuacji kiedy otrzymujemy zwolnienie lekarskie, możemy mieć pewność, że na nasze konto będą wpływały pieniądze. Ich stosunek procentowy do standardowego wynagrodzenia będzie jednak zależny od okoliczności, jakie spowodowały zwolnienie lekarskie. 

Poprzedni artykułJak napisać CV? – Co powinno zawierać dobre CV?
Następny artykułJak reklamować firmę w Internecie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj