Czy warto wybrać druk offsetowy?

druk offsetowy

Zgodnie z definicją, którą można bardzo łatwo znaleźć w sieci, druk offsetowy jest odmianą druku płaskiego, który wyróżnia się wieloma zaletami. Jak działa druk offsetowy i kiedy warto go zastosować?

Czym jest druk offsetowy?

Druk offsetowy polega na przenoszeniu obrazu z płaskiej drukowej formy na podłoże, na którym ma się znaleźć nadruk, za pomocą cylindra pośredniego. Innymi słowy, farba przeznaczona do stworzenia nadruku jest przenoszona na wybrany materiał (np. papier czy tekturę) za pośrednictwem czterech cylindrów, które mają za zadanie nakładać cztery kolory: czerń, żółty, cyjan i magentę. Niektóre modele posiadają także piąty cylinder, którego zadaniem może być tworzenie bardziej niestandardowych barw lub poprawa jakości wydruku.

Druk offsetowy można podzielić na dwa, podstawowe rodzaje: zdecydowanie tańszy druk zwojowy (rolowy), a także druk arkuszowy. W tym pierwszym przypadku farba może być przenoszona na materiał na zimno lub na gorąco – w przypadku zastosowania niepodgrzanej farby, utrwalenie druku polega jedynie na jego wsiąknięciu w papier. W przypadku druku offsetowego na gorąco – ulega ona odparowaniu w wysokich temperaturach.

Czym wyróżnia się druk offsetowy?

Zdecydowaną zaletą druku offsetowego jest jego relatywnie niski koszt jednostkowy w przypadku konieczności stworzenia dużej ilości kopii. Co za tym idzie, taka forma druku sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku dużych nakładów – np. druku książek telefonicznych, konspektów i innych, zbliżonych publikacji.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia wysokiej jakości wydruku. To oznacza, że wyżej wspomniane wysokonakładowe publikacje o różnym charakterze nie muszą wcale charakteryzować się niską jakością. To szczególnie istotna informacja dla podmiotów, które są zainteresowane możliwością korzystania z druku offsetowego, jednak powstrzymuje je obawa przed niską jakością wydruku. Ilustracje czy elementy graficzne drukowane za pomocą tej technologii wyróżniają się odpowiednim nasyceniem barw, a także dokładnym odwzorowaniem poszczególnych elementów.

Dodatkową zaletą druku offsetowego jest stosunkowo krótki czas realizacji zlecenia. Choć początkowo konieczne jest wprowadzenie odpowiednich ustawień, co jest czasochłonnym zadaniem, maszyna pracująca na identycznych parametrach z zastosowaniem techniki rolowej, może przygotować nawet 30 do 40 tysięcy arkuszy w ciągu godziny! W przypadku druku z arkusza prędkość jest mniejsza, jednak wciąż możliwe jest uzyskanie co najmniej 7.5 tysiąca kopii w ciągu jednej roboczogodziny.

Należy również pamiętać, że druk offsetowy daje wiele możliwości adaptacji i uszlachetniania. Dodatkowo, w przypadku druku z roli możemy także tworzyć gotowe produkty ostateczne, jak broszury firmowe czy gazetki reklamowe. To zdecydowana oszczędność czasu przy dużym nakładzie!

Warto jednak mieć na względzie, że offsetowa forma wydruku nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku niewielkich nakładów. Samo odpowiednie ustawienie maszyny pod określony druk jest dość praco- i czasochłonne, a to przekłada się na wyższy koszt stworzenia wydruku. Jeśli zatem mamy do przygotowania niewielką ilość ulotek reklamowych czy innego rodzaju materiałów, lepszym rozwiązaniem może okazać się druk cyfrowy.

Gdzie najlepiej jest stosować druk offsetowy?

Ogromną zaletą druku offsetowego jest to, że znajduje on zastosowanie przy wielu rodzajach materiałów. Sprawdzi się on nie tylko przy standardowym papierze, ale również przy nieco trudniejszych produktach, na które można nanieść nadruk. Z pomocą druku offsetowego możliwe jest m.in. zadrukowanie grubego kartonu, samoprzylepnego papieru i wielu innych. Połączenie wielu możliwości jeśli chodzi o wybór rodzaju nośnika wraz z opcją wyboru większej ilości kolorów przy pięciocylindrowej drukarce sprawia, że druk offsetowy sprawdzi się w naprawdę wielu sytuacjach. Może być stosowany przy tworzeniu gazetek reklamowych, broszur firmowych czy materiałów na konferencje biznesowe, a także wiele innych okazji. Kluczem jest jedynie ilość potrzebnych kopii, bowiem im jest ona wyższa, tym niższy jest ostateczny koszt stworzenia wydruku. W przypadku niewielkich nakładów taka forma druku może okazać się nieadekwatnie droga.

Druk offsetowy niesie za sobą wiele korzyści. Przygotowanie wydruków trwa zazwyczaj nie więcej niż kilka dni, zatem sprawdzi się on, gdy czas ma kluczowe znaczenie. Dodatkowo, rozwiązanie to pozwala uzyskać wysokiej jakości wydruk w kolorze na różnego rodzaju materiałach bez utraty odpowiedniej ostrości.

Poprzedni artykułKim jest broker kredytowy?
Następny artykułMobilna aplikacja magazynowa – wszystko co musisz wiedzieć o mobilnym WMS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj