Przychód a dochód – różnice

Przez wiele osób pojęcia przychodu i dochodu są często mylone. W związku z tym postanowiliśmy przedstawić Państwu różnice, które występują między tymi dwoma terminami.

Jaki się podstawowe różnice między przychodem, a dochodem?

Przychodem nazywa się uzyskaną sumę pieniędzy przed odjęciem podatku dochodowego. Z kolei dochodem nazywa się kwotę pomniejszoną o koszty uzyskania przychodu. Przychód może dotyczyć wszelkich form wykonywanej pracy, zarówno jeżeli chodzi tutaj o prowadzenie działalności gospodarczej, spółdzielczego stosunku pracy, czy też stosunku pracy. Z kolei dochód należy do uproszczonej formy między tym, w jakiej wysokości został uzyskany przychód, a tym, w jakiej wysokości zostały poniesione koszty tego przychodu. Do następnej różnicy między przychodem, a dochodem należy zaliczyć kwestię dochodu brutto i dochodu netto, jak również kwestię przychodu brutto i przychodu netto.

Dochód brutto i dochód netto

Dochodem brutto nazywa się takie wynagrodzenia, które jest sumowane w całości. A więc przed odjęciem wszelkich składek i ubezpieczeń. Z kolei dochód netto jest to kwota, którą otrzymujemy „do ręki”, „na czysto”. Należy jednak pamiętać, iż wszelkie składki, które zostają odprowadzane od wynagrodzenia są różne, gdyż zależą one od rodzaju umowy oraz wysokości pensji. Dla przykładu wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi obecnie 7,75 procent otrzymanego wynagrodzenia za pracę.

Przychód brutto i przychód netto

Przychodem zazwyczaj określany jest w pieniądzach, chodź nie zawsze musi tak być. Czasami, jako przychód określane są także papiery wartościowe. Otóż przychodem brutto jest całkowita kwota, którą zarobił przedsiębiorca, przed odprowadzeniem podatku, zapłaty wynagrodzeń, składek i innych wydatków, które musi ponieść w ciągu miesiąca, do wydatków tych wlicza się również dla przykładu opłata czynszu za biuro firmowe, bądź opłata za prąd. Z kolei przychodem netto jest kwota, która zostaje odciągnięciu wszystkich opłat. Do obowiązkowych danin państwowych należy zaliczyć Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jak również podatek dochodowy. Wysokość podatku dochodowego zależy od tego, ile w ciągu roku dany przedsiębiorca zarobił, a kolei na część opłaty ZUS składają się także także składki, jak: chorobowa, emerytalna, rentowa oraz wypadkowa.

Poprzedni artykułJak założyć własną firmę? Działalność gospodarcza krok po kroku
Następny artykułMenadżer Allegro, czyli jak ułatwić sobie życie jako sprzedawca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj