Zawód programisty jest na przestrzeni lat w dalszym ciągu jednym z najbardziej rozchwytywanych i dobrze płatnych zawodów. Nie tylko na rynku polskim, ale również na rynku zagranicznym. Programista jest to osoba, która zajmuje się tworzeniem programów komputerowych w danym języku oprogramowania.
Jak wygląda praca programisty?
Ważne jest, aby programista znał jak najwięcej języków programowania, gdyż wtedy jego szanse na wysokie zarobki są jeszcze bardziej prawdopodobne. Nie można być programistą nie znając ani jednego języka programowania. Nie brakuje firm, które oferują wysokie wynagrodzenie dla osób wykształconych i doświadczonych w tym kierunku. Praca programisty wygląda różnie, zależy to od kilku czynników, ale przede wszystkim od tego, w jakiej firmie pracuje. Generalnie rzecz ujmując praca w tym zawodzie polega na wpisywaniu kodów, aczkolwiek nie jest to jedyna charakterystyczna cecha tego zawodu. Bowiem w dużej mierze zawód programisty opierać się musi na dobrej zdolności komunikacyjnej z innymi pracownikami, np. innym programistą, grafikiem oraz klientem. Praca programisty podzielona jest zazwyczaj na dwa etapy. Do pierwszego etapu należy zaliczyć oszacowanie terminu zrobienia projektu i rzetelne jego opracowanie. Natomiast do drugiego etapu należy zaliczyć okres spokojniejszy, który opiera się jedynie na końcowych zmianach. Nie jest więc to praca stresująca. W szczególności, że wiele firm pozwala swoim pracownikom wykonywać pracę w domu. Dzięki temu czas pracy jest elastyczny.
Jak zostać dobrym programistą?
Aby zostać programistą można wybrać wiele dróg kształcenia, nie koniecznie studia wyższe. Otóż alternatywą dla studiów wyższych, aby zaistnieć w tym zawodzie są wszelkiego rodzaju kursy oprogramowania. Natomiast należy mieć na uwadze, iż kursy takie w przeciwieństwie do studiów są drogie. Dlatego też przed podjęciem takiej drogi kształcenia warto dobrze się zastanowić, czy na pewno chcemy podążać tą ścieżką rozwoju zawodowego. Z kolei inną z opcji są również tzn. bootcampy programistyczne. Polegają one na nauce oprogramowania w warunkach domowych. Wiele osób wybiera tą metodę kształcenia, gdyż jest ona elastyczna, jeżeli chodzi o kwestię zagospodarowania czasu na naukę.