Kim jest broker kredytowy?

broker kredytowy

Poszukiwanie wymarzonego domu czy mieszkania powinno zacząć się od… sprawdzenia ofert kredytowych. W końcu każdy bank posiada własną ofertę, która może bardzo różnić się od propozycji innych podmiotów finansowych. Jednak samodzielne przedarcie się przez gąszcz ofert kredytowych może okazać się zadaniem trudnym, o ile nie niemożliwym do zrealizowania.

Jak sprawdzić oferty wszystkich banków?

Każdy bank posiada własną ofertę jeśli chodzi o kredyt hipoteczny. Różnią się one nie tylko wartością oprocentowania, ale również wieloma innymi parametrami, w tym m.in. opłatami za wycenę lokalu. Każdy z banków ma odmienne podejście do tego typu tematów: niektóre oczekują od klientów spłaty poniesionych kosztów z góry, inne – doliczają je do kosztów kredytu, a jeszcze inne – wliczają w koszty własne. Warto jednak pamiętać, że poszczególne parametry kredytu trzeba niejako kalkulować. Co to oznacza? Że nawet jeśli bank teoretycznie oferuje dobre oprocentowanie – może jednocześnie wymagać wysokiej wpłaty własnej. Nawet jeśli oprocentowanie wydaje się być niekorzystne – bank nie nalicza dodatkowych opłat związanych z procesem kredytowym.

Wiele z tych kwestii przekracza wiedzę osób, które chcą zakupić lokal mieszkalny w kredycie hipotecznym, jednak na co dzień nie są związane z sektorem bankowym. Tymczasem o ile podjęcie nie do końca korzystnej decyzji w przypadku niewielkiego kredytu gotówkowego może oznaczać w najgorszym wypadku stratę relatywnie niewysokiej kwoty – w przypadku kredytu hipotecznego utracone pieniądze mogą być zdecydowanie większe.

Kim jest broker kredytowy?

Kwestie opisane w powyższym akapicie nie oznaczają jednak, że trzeba po prostu zrezygnować z brania kredytu hipotecznego. Istnieją takie podmioty jak brokerzy kredytowi, który pomogą nie tylko wybrać odpowiednią, dopasowaną do potrzeb i możliwości ofertę, ale również załatwią wszelkie niezbędne formalności.

Broker kredytowy to osoba, która zajmuje się kompleksową obsługą transakcji kredytowych: od wyboru najlepszej oferty, poprzez załatwianie wszystkich formalności kredytowych. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby skorzystać z kredytu, jednak nie do końca wiedzą, na co zwrócić uwagę, a także – które banki w ogóle udzielą im takiego kredytu przy posiadanej przez daną osobę fizyczną zdolności kredytowej.

Czym zajmuje się broker kredytowy?

W najprostszych słowach, broker kredytowy jest swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy kredytodawcą a kredytobiorcą. Współpracuje on z wieloma bankami i pomaga kredytobiorcom w wyborze najlepszego dla nich rozwiązania jeśli chodzi o pozyskanie środków pod zakup domu czy mieszkania.

Jest to obsługa kompleksowa, obejmująca m.in. wyliczenie zdolności kredytowej, ale również porównanie dostępnych na rynku ofert i wskazanie klientowi najlepszych dla niego rozwiązań. W następnej kolejności, po podjęciu przez kredytobiorcę decyzji w zakresie wyboru odpowiadającej mu oferty bankowej, broker kredytowy w imieniu swojego klienta przeprowadza wszelkie formalności, które mają doprowadzić do uzyskania kredytu. To właśnie broker czuwa nad każdym etapem transakcji, zapewniając jej płynny przebieg i reaguje on na ewentualne braki w dokumentach, uzupełniając je. Dzięki temu cały proces kredytowy przebiega szybko, bez szczególnych utrudnień i przy minimalnym udziale kredytobiorcy.

Kiedy warto zgłosić się do brokera kredytowego?

Wsparcie brokera kredytowego może okazać się nieocenione w przypadku każdego kredytobiorcy. Jest to jednak rozwiązanie, które w szczególności powinny rozważyć osoby nieposiadające żadnej wiedzy z zakresu bankowości i chcące skorzystać z jak najlepszej oferty kredytowej. Wsparcie brokera w szczególności docenią kredytobiorcy, którzy mają niewielkie pojęcie również o kwestiach prawnych. Bardzo często prawidłowe wypełnienie dokumentacji bankowej nie jest prostym zadaniem. Przeprowadzenie tej czynności samodzielnie, bez wsparcia specjalisty, może sprawić że konieczne będzie kilkukrotne nanoszenie poprawek, a to doprowadzi do zdecydowanego wydłużenia procesu kredytowego. Co za tym idzie, ze wsparcia brokera kredytowego powinny skorzystać przede wszystkim osoby, którym zależy, aby proces udzielania kredytu hipotecznego przebiegał szybko i bez problemów. Usługi tego specjalisty są kierowane również do osób, które nie posiadają wystarczającej wiedzy, umożliwiającej im samodzielne podjęcie decyzji w zakresie opłacalności poszczególnych ofert kredytowych przedstawianych przez różne banki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here